Wyprawka dla dziecka jak skompletować wszystko?

Wyprawka dla dziecka jak skompletować wszystko?

Okres ciąży jest szczególny, ponieważ z jednej strony obserwujemy zmieniające się ciało przyszłej mamy, natomiast z drugiej strony powoli przygotowujemy się do całkowicie nowej roli. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób czuje się zagubionych, ponieważ zupełnie nie wiedzą, od czego tak naprawdę należy zacząć przygotowania. Wiadomo, że racjonalne podejście  ma tutaj kluczowe znaczenie i to właśnie na nim należy się skupić od samego początku. 

Początki ciąży jak sobie radzić? 

Dla jednych ciąża jest planowania i długo wyczekiwania, podczas gdy zdarzają się przypadki, gdy jest ona całkowitym zaskoczeniem. Wiadomo, że należy dać sobie troszkę czasu na to, by oswoić się z nowym stanem, gdyż bez względu na to, czy ciąża jest planowana czy nie, to zawsze jest niemałe zaskoczenie. Ponadto na początku zdarzają się mdłości, zawroty głowy, dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by jednak zapanować nad swoim ciałem, dać sobie czas na odpoczynek, regenerację sił, ale również skonsultować się z lekarzem i porobić wszystkie niezbędne badania. To bardzo istotne, by dopełnić terminów, jak i również założyć kartę, a następnie upewnić się, że z ciążą wszystko jest w porządku. Początki ciąży bywają trudne, dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż od tego będzie zależało, czy wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem.

Oczywiście należy zadbać o swoje ciało, samopoczucie, ale z biegiem czasu przygotować się także na przyjście na świat malucha. Wiadomo, że dla wielu rodziców priorytetem jest wyprawka, jednak duże znaczenie ma również to, by zapisać się do szkoły rodzenia. Można się tam nauczyć nie tylko tego, jak prawidłowo oddychać w trakcie porodu, jak się przygotować do niego. W trakcie nauk można dowiedzieć się także tego, w jaki sposób kupować fotelik, jak prawidłowo kąpać czy przewijać dziecko. Dla osób, które spodziewają się pierwszego dziecka to ogromna dawka wiedzy, dlatego warto z tej możliwości skorzystać, by samodzielnie przekonać się o tym, w jak dużym stopniu ułatwi to opiekę nad dzieckiem. 

Spisanie niezbędnych rzeczy

W internecie można znaleźć wiele ciekawych list, które pomagają w kompletowaniu wyprawki, jednocześnie należy pamiętać o tym, że jest to kwestia w pełni indywidualna, co oznacza, że nie dla każdej mamy taka lista będzie w pełni pomocna. Warto zacząć od przedmiotów, które z jednej strony są niezbędne, z drugiej mogą się przydać znacznie szybciej niż zakładamy. Bardzo duże znaczenie ma więc spakowanie torby do szpitala i jest to jednocześnie jedna z pierwszych list, które warto uzupełnić o zakup. Prawdą jest, że ciąża jest szczególnym czasem i nigdy nie wiadomo, kiedy się trafi do szpitala i jak długi czas się tam będzie. Może zdarzyć się tak, że kobiety trafiają w połowie ciąży i zostają w szpitalu już do jej końca. Oznacza to, że należy zawczasu mieć spakowaną torbę, by w razie czego zabrać ją ze sobą i bezpiecznie wrócić z maluszkiem do domu.

Wiadomo, że początki bywają trudne, jednak wiele zależy od naszego podejścia, jak i również od tego, w jak dużym stopniu będziemy chcieli przygotować się do tego szczególnego momentu. Oznacza to, że doskonałym pomysłem będzie spakowanie niezbędnych rzeczy do szpitala, by w razie konieczności mieć je wszystkie przy sobie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie kilku takich list, porównanie między sobą, ponieważ dzięki temu zobaczymy, które rzeczy się pokrywają, a które mimo wszystko jednak nie. W taki sposób znacznie łatwiejsze będzie stworzenie własnej listy, która będzie przydatna w trakcie kompletowania całej wyprawki dla maluszka. Jeśli w rodzinie mamy małe dziecko można udać się do rodziców, spytać, co im się właściwie się przydało, a co jednak nie. Przy okazji może się okazać, że jakieś rzeczy niezbędne mają do wydania, co jednocześnie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy z tym związanych. 

Spakuj się do szpitala

Przyszli rodzice zaczynają kompletowanie wyprawki od przeróżnych zakupów, jednocześnie należy pamiętać o tym, że to my sami decydujemy, na czym się skupimy. Doskonałym pomysłem będzie między innymi to, by mieć spakowaną torbę do szpitala i to właściwie od drugiego trymestru ciąży. Pozwoli to na zachowanie spokoju, w razie gdyby nastąpiła konieczność udania się do szpitala bez terminu wyjścia. Wiadomo, że zdarzają się komplikacje w ciąży, zakażenia, czy inne sytuacje, które będą wymagały hospitalizacji. Co właściwie powinno znaleźć się w takiej torbie do szpitala? Bardzo duże znaczenie ma nie tylko to, by zabrać tam przedmioty ułatwiające opiekę nad dzieckiem, ale i dla samej mamy. Przede wszystkim należy spakować przybory toaletowe i kosmetyki, takie, których używa się w ciąży, ponieważ będą one potrzebne właściwie codziennie. Bardzo duże znaczenie mają ubranka dla dziecka, dlatego warto zabrać ze 3 bodziaki, grubszy sweterek, skarpetki i czapeczki.

Trzy takie zestawy w zupełności na początek wystarczą. Przydatny jest także otulacz do owinięcia maluszka, lub dla mam, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania, świetnie sprawdza się tutaj rożek. Wiele zależy od własnych przekonań, dlatego można się tutaj poważniej zastanowić, a następnie podjąć odpowiednią decyzję. Kolejnym niezbędnym produktem będą pieluszki muślinowe, które charakteryzują się maksymalną delikatnością dla maluszka, a jednocześnie posiadają wspaniałe wzory. Oczywiście można zabrać ze sobą także kilka tetrowych pieluszek, które są pomocne przy karmieniu, czy wycieraniu buźki. Warto zadbać także o ręczniki, które przydają się, by móc zadbać właściwie o swoją higienę. Dla maluszka doskonale sprawdza się ręcznik z rożkiem na główkę, ponieważ można dziecko szczelnie owinąć po kąpieli i na spokojnie przygotować do ubrania. Początkującym rodzicom sprawia to nie lada wyzwanie, dlatego warto dać sobie na to troszkę więcej czasu. Dla przyszłej mamy bardzo pomocne są majtki siatkowe jednorazowe, które po porodzie są wręcz koniecznością. W późniejszym czasie przydadzą się wkłady poporodowe. Oczywiście przy opiece nad maluszkiem potrzebne są pieluszki jednorazowe i o nie także należy zadbać, w momencie kompletowania torby do szpitala. Kombinezon lub otulacz do fotelika samochodowego, jak i również sam fotelik samochodowy. Tutaj na rynku znajduje się na tyle dużo przeróżnego rodzaju produktów, że podstawą jest zapoznanie się z ofertą, zanim dokona się ostatecznej decyzji. 

Pokój dla malucha

Nie ma się co oszukiwać, na początku i tak dziecko przebywa głównie z mamą. Dlatego nawet jeśli rodzice decydują się na zakupienie łóżeczka drewnianego, to w początkowym etapie nie będzie ono używane tak często, jak to sobie zaplanowali. Oczywiście samo łóżeczko z drewna jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, ponieważ w późniejszym czasie można zwyczajnie wyjąć dwa szczebelki i taki przedmiot będzie służył dziecku nawet do 3 roku życia. Na rynku znajduje się wiele przeróżnego rodzaju przedmiotów, które mają służyć za łóżeczka, jednak czasami ich praktyczna forma pozostawia wiele do życzenia. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi kosz mojżesza, który można ustawić na specjalnym stelażu, ale równie dobrze można postawić obok siebie w łóżku.

To praktyczne rozwiązanie, ponieważ wielu początkujących rodziców obawia się, że zwyczajnie przygniotą dziecko swoim ciężarem. Dlatego warto zastanowić się nad takim zakupem, ponieważ sam kosz jest masywny i spokojnie wystarczy nawet do czwartego miesiąca życia. Oczywiście kupując łóżeczko, należy zwrócić uwagę na materac, kołdrę i poduszkę. Na początku maluch będzie znajdował się w rożku, który daje mu poczucie bezpieczeństwa, jednak w późniejszym czasie się to zmieni, jednak będzie sypiał pod kołderką. Ponieważ sklepy oferują wiele przeróżnego rodzaju produktów, przyszli rodzice decydują się na ich zakup zapominając o tym, że wszystko kosztuje, a jednak nie wszystko będzie potrzebne. Warto skupić się na takich produktach, które realnie pomogą w opiece nad dzieckiem.  Oczywiście wanienka, kosmetyki czy przybornik na łóżeczko także będą mogły okazać się tutaj koniecznym zakupem. 

Kolorystyka wyprawki

O ile większość przyszłych rodziców chce znać płeć dziecka, to są i tacy, dla których nie ma to większego znaczenia, a najważniejsze jest dla nich to, aby urodziło się zdrowe. Wiadomo że na rynku można znaleźć zarówno różowe, jak i niebieskie, czy wielobarwne produkty, jednak duże znaczenie ma tutaj to, jak zapatrują się na takie zakupy przyszli rodzice. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem będzie zakup wyprawki w kolorach neutralnych. ponieważ nie tylko pierwsze dziecko będzie mogło z niej skorzystać, ale i kolejne. Stawiając na minimalna ilość przedmiotów, które chcemy zakupić w związku z kompletowaniem wyprawki, można będzie uzupełnić tą listę w późniejszym czasie, jeśli tylko uznamy to za konieczne. Warto pamiętać, że przy odpowiednim podejściu można naprawdę sprawnie poradzić sobie z tym wszystkim. 

Postaw na minimalizm

Przeglądając profile sławnych osób, wielu rodziców jest wręcz oczarowanych tym, jak bajkowo prezentują się pokoje dla ich dzieci. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że pokoje gwiazd to często efekt współpracy, które nie mają nic wspólnego z praktycznym aspektem opieki nad dzieckiem. Wiadomo, że jeśli postawi się na minimalizm, jeśli chodzi o urządzanie pokoju to nie tylko uda się dzięki temu zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, ale przede wszystkim zaoszczędzimy sobie czas. Im więcej przedmiotów znajduje się w pokoju, tym więcej pracy związanej z utrzymaniem go w czystości należy włożyć.

W praktyce oznacza to, że owszem cudowne zasłonki i inne materiały będą prezentowały się ciekawie, ale ich częste pranie i prasownie może stanowić dodatkowe obciążenie dla kobiety, która musi zająć się domem, ale także maluszkiem. Od czasu do czasu można zainteresować się tym, co jest modne, ale przede wszystkim należy postawić na to, co jest praktyczne. Minimalistycznie urządzone pokoje nie tylko znacznie łatwiej utrzymać w czystości, ale przede wszystkim z łatwością można będzie przekonać się o tym, że całość będzie prezentowała się estetycznie i będzie maksymalnie praktyczna. Nawet jeśli na początku będziemy mieli chęć by zakupić właściwie wszystko, to warto się powstrzymać. Doskonałym rozwiązaniem będzie postawienie na takie rzeczy, które są niezbędne, ponieważ w późniejszy czasie jeśli tylko będzie nam czegoś potrzeba można będzie wygodnie dokupić. 

Rzeczy od innych

Często przyszli rodzice są wręcz zasypywani przedmiotami od znajomych, czy członków rodziny z pozostałościami po ich dzieciach. Wiadomo, że tutaj także należy zachować umiar, ponieważ nawet patrząc na ilość miejsca do dyspozycji, trzeba będzie zauważyć, że nie można sobie pozwolić na przyjmowanie wszystkiego. Warto więc zweryfikować, co nam się przyda, a z czego mimo wszystko nie będziemy mogli skorzystać. I tak dla przykładu bardzo praktycznym rozwiązaniem są kocyki, ponieważ można je zastosować zarówno do owinięcia malucha, na spacery, jak i do zabawy. Jednocześnie ich nadmiar może nie tylko spowodować bałagan, ale przede wszystkim sprawi, że trudno będzie się odnaleźć we własnym domu. Oczywiście, jeśli ktoś z bliskich ma ubranka w bardzo dobry stanie, to z powodzeniem można będzie z nich skorzystać.

Wiadomo, że noworodek nie jest w stanie ubrudzić, czy zniszczyć, dlatego można się spodziewać że często są to ubrania, które ubrało się maluszkowi kilka razy i okazały się za małe. Koniecznie należy więc przygotować sobie listę tego, co już zdążyliśmy zakupić, ale również i taką, z której jeszcze należy uzupełnić zakupy. Wiadomo, że już pierwszy miesiąc zweryfikuje, czy konkretne rzeczy będą nam potrzebne czy jednak nie, jednak zbyt dużo ubranek także nie jest przydatne, zwłaszcza na samym początku. Od czasu do czasu można skorzystać z pomocy innych, ponieważ dzięki temu uda się nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również poznać wiele przydatnych gadżetów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem. Przykładem jest między innymi podgrzewacz do butelek, ponieważ wystarczy wcisnąć jeden przycisk i mleko się przygrzewa. 

Dodatkowe rzeczy

Warto zainwestować w zestaw butelek, ponieważ nawet jeśli maluch będzie karmiony piersią, to i tak podawanie wody, czy naparów, będzie łatwiejsze, gdy będziemy mieli pod ręką właśnie takie butelki. Ponadto przydatny jest przewijak, który z powodzeniem można nałożyć na łóżeczko drewniane i ubieranie, jak i również przewijanie dziecka stanie się o wiele łatwiejsze. Przy łóżeczku warto zainstalować przybornik, ponieważ znajdą się w nim nie tylko pampersy, ale i kosmetyki, czy przedmioty codziennego użytku. W efekcie wszystko będzie znajdowało się pod ręką, można będzie w dowolnym momencie po to sięgnąć. Wiadomo, że oczekiwania na początku są bardzo duże, ponadto rodzice przeglądając oferty sklepów są oczarowani wspaniałymi produktami.

Jednak warto racjonalnie podejść do zakupów, ponieważ każda złotówka będzie się liczyła, należy więc przygotować się na to, że moment, w którym pojawi się dziecko na świecie będzie początkiem zwiększonych wydatków w każdym miesiącu. Dodatkowe rzeczy można zakupić już po urodzeniu maluszka, ponieważ jeśli uznamy, że coś nam jest potrzebne to wystarczy dokupić. Oczywiście z takich podstawowych przedmiotów duże znaczenie ma wózek. Warto zakupić taki, który w swoim zestawie będzie posiadał nie tylko gondolę, spacerówkę, ale także nosidełko, które będzie pełniło funkcje fotelika. To ostatnie jest bardzo ważne już na etapie wyjścia ze szpitala. Każdy ma inne oczekiwania co do tego, jak ma wyglądać pokój dziecka, czy też jaki ma być wymarzony wózek. Warto sprawdzić, jak prezentuje się oferta poszczególnych sklepów, by móc wybrać dla siebie najlepsze produkty. 

Od czasu do czasu moda się zmienia, dlatego warto do tego podejść racjonalnie. Przede wszystkim należy zadbać o swoje zdrowie, ponieważ ono jest najważniejsze. Bardzo duże znaczenie ma to, by pilnować wizyt, ale także badań. Kompletowanie wyprawki należy rozpocząć od sporządzenia listy rzeczy niezbędnych, ale również i takich, które będą charakteryzowały się maksymalną praktycznością. Połączenie jednego i drugiego sprawi, że uda się uzyskać wspaniały efekt, a same przygotowania będą maksymalnie przyjemne. Ogromne znaczenie ma nastawienie na to, by jednak mieć przedmioty, które ułatwiają i umożliwiają opiekę nad maluchem. Natomiast nie ma sensu inwestować w masę pluszaków, czy materiałów w pokoju dziecka, gdyż zbierają kurz, wymagają częstego prania, a to daje tylko masę dodatkowej pracy.

Warto na spokojnie przemyśleć sobie to, jak wyobrażamy sobie opiekę nad maluchem, a z pewnością uda się nam zakupić wszystko to, co będzie nam potrzebne. Moda się zmienia, jednak wciąż drewniane łóżeczka, czy też wózki, które wystarczą na dłużej sprawdzają się idealnie. Dlatego zamiast kupować to co piękne, warto nastawić się na zakupienie produktów, które będą maksymalnie praktyczne. Inwestując w odpowiednią jakość można przekonać się o tym, że opieka nad maluchem będzie przebiegała w sprawny sposób. Dla rodziców to spore wyzwanie, ale jednocześnie wspaniała przygoda jaką jest rodzicielstwo.

Dodaj komentarz