Znamy kaszmir jako luksusową odmianę wełny. Jest miły w dotyku, przewiewny i szlachetny. Jednak ma on do zaoferowania o wiele więcej. Co takiego? Niepowtarzalne właściwości, dzięki którym nasze życie może stać się przyjemniejsze. Ma za sobą również wyjątkową historię, która sięga setki lat wstecz. Jak to się stało, że wiemy o istnieniu tego materiału dzięki kaszmirowym skarpetom i co do tego mają kozy żyjące w Himalajach? Czytaj dalej! 🙂
Czego dowiesz się w tym artykule?
- Jaka jest historia kaszmiru
- Dlaczego kaszmir jest wyjątkowym materiałem
- Jakie są właściwości skarpet z kaszmiru
- Zimowy problem VS skarpety wełniane
- Jak pielęgnować skarpety z kaszmiru
Historia kaszmiru
Historia kaszmiru zaczęła się od… skarpet z kaszmiru! Pewien człowiek o imieniu Ali przechadzał się po malowniczym rejonie w Indiach. Tam zobaczył kozy, których sierść była wyjątkowo delikatna w dotyku. Ali był pod ogromnym wrażeniem i postanowił wyczesać jedną z takich kóz. Zebrał pozyskaną sierść i własnoręcznie wykonał z niej skarpety. Podarował je swojemu królowi, który władał Kaszmirem. Kaszmir to wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu. Król był ogromnie zdumiony. Zaskoczyła go delikatność i jednoczesna wytrzymałość materiału. Ali przywiózł mu więcej sierści kóz i podpowiedział, aby właśnie w Kaszmirze zacząć tkać z tej wyjątkowej tkaniny. Sprowadzono tkaczy, których praca była bardzo ceniona. Na ich cześć materiał oraz kozy zostały nazwane tak samo, jak miejsce w którym pracowali. Czyli w Kaszmirze.
Dlaczego kaszmir jest wyjątkowym materiałem
Kaszmir to materiał, który zachwyca swoimi właściwościami. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Kozy kaszmirskie, z których sierści pozyskiwane są włókna kaszmirowe żyją w ekstremalnych warunkach. Zima w tym rejonie trwa pół roku! Temperatura potrafi obniżyć się nawet do -50 stopni. Z kolei latem termometry pokazują tam do 40 stopni na plusie. Dzięki temu ich sierść jest niepowtarzalna. Chroni przed mrozem i jednocześnie przed upałem. Ma ona dwie warstwy. Pierwsza to sztywne, szorstkie i długie włosy, które chronią od wiatru. Druga warstwa to delikatny i lekki puch, z którego wykonywana jest odzież i bielizna. Raz w roku, na wiosnę, wyczesuje się kozy kaszmirskie. Następnie sierść trzeba wyselekcjonować. Ręcznie oddziela się dwa rodzaje włókien. Jest to długotrwały i żmudny proces, dlatego wełna z kóz kaszmirskich jest tak drogocenna i jedyna w swoim rodzaju.
Jakie są właściwości skarpet z kaszmiru
Kaszmir to materiał doceniany na całym świecie. Zaczynając od francuskich domów mody kończąc na garderobach osób, które wiedzą, że warto mieć go w swojej szafie. Jakie są właściwości tego materiału, o których musisz wiedzieć?
- Skarpety z kaszmiru są bardzo lekkie i oddychające.
- Kaszmir jest zdrowy dla skóry i ma właściwości antybakteryjne.
- Nie wchłania zapachów i przy odpowiedniej pielęgnacji jest niezwykle wytrzymały.
- Ma właściwości hydrofobowe, to znaczy, że nie jest podatny na wilgoć i szybko schnie.
- Kaszmir potrafi także doskonale chronić nie tylko przed zimnem, ale także przed gorącem.
- Skarpety wełniane są w dotyku miękkie i jedwabiste,
- zaskoczą Cię również swoją elastycznością i sprężystością.
Zimowy problem VS skarpety wełniane
Czy skarpety wełniane mogą być rozwiązaniem na zimowy problem? Dzielimy się na takich, którzy uwielbiają zimę i na takich, którzy przeklinają ją wszystkimi epitetami, jakie znają. Bez względu na to, do jakiej grupy się zaliczasz, chcesz, aby było Ci ciepło. Kupujesz kurtkę, szalik i buty zimowe. No właśnie. Buty zimowe. Sprawdzają się na mroźnym powietrzu. Jednak kiedy wsiadamy do auta lub wchodzimy do sklepu czy biura zaczyna robić się… gorąco. Kurkę ściągamy, a co z butami? Zostają na naszych nogach. Stopy w tanich, sztucznych skarpetach pocą się, męczą i fundują nam duży dyskomfort. Najgorsze jednak przychodzi wtedy, kiedy po całym dniu musimy te buty… przy kimś zdjąć. Gusta mogą być różne, jednak zapach przepoconych stóp raczej nie jest czymś, co może się podobać. Skarpety wełniane mogą nie tylko poprawić komfort życia, ale także uchronić przed sporym wstydem.
Jak pielęgnować skarpety z kaszmiru
Pielęgnacja skarpet z kaszmiru jest bardzo ważnym aspektem. Odpowiednio
traktowane są niezwykle wdzięczne i służą przez wiele długich lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o jakich zasadach musisz pamiętać.
- Wełniane skarpety warto prać ręcznie w letniej wodzie.
- Kaszmir nie lubi być długo namaczany, dlatego tuż po wypraniu wyciągnij skarpety z wody.
- Skarpety z kaszmiru susz na płasko, nigdy nie wieszaj ich na lince suszarki do prania. Mogą się wtedy rozciągnąć i zmienić swój kształt.
- Nie susz ich też na grzejniku. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, skarpety wyschną bardzo szybko.
I już! Tyle wystarczy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoje wełniane skarpety zawsze będą prezentowały się elegancko i luksusowo. Co więcej, odwdzięczą Ci się swoją długowiecznością i oddadzą to, co mają do zaoferowania.
W skrócie
Kaszmir to najbardziej luksusowa i pożądana odmiana wełny. Ręcznie selekcjonowane włókna i niepowtarzalne właściwości nadają mu szlachetnego wydźwięku. Skarpety z kaszmiru są zdrowe dla Twojej skóry i mają właściwości antybakteryjne. Są miękkie, oddychające i nie wchłaniają wilgoci. Ochronią Cię przed zimnem oraz przed gorącem. Odpowiednio pielęgnowane skarpety wełniane, to inwestycja na lata. Warto zadbać o komfort życia i podarować je sobie lub komuś bliskiemu.