Trenowanie – jaka ilość treningu jest najlepsza?

Trenowanie – jaka ilość treningu jest najlepsza?

Trening, a jego ilość w tygodniu

  Będąc aktywnym fizycznie człowiekiem który wykonuje treningi różnego typu, czy to trening siłowy, crossfit, bieganie, jazda wyczynowa na rowerze czy nawet wioślarstwo, musimy zwrócić uwagę na ilość jednostek treningowych przypadających na jeden tydzień. Ile ich powinno się znajdować?

Ilość treningów wcale nie musi być jednoznaczna

  To wcale nie jest tak, że każdego tygodnia musimy robić stałą ilość określonych jednostek treningowych. Jednego tygodnia możemy zrobić na przykład trening mniej (z uwagi na różne czynniki, chociażby brak czasu), a w tygodniu następnym możemy zrobić jeden trening więcej. Nic złego się poprzez taką praktykę nie stanie, każdemu może się zdarzyć, że zabraknie mu czasu podczas dnia na trening. Wtedy można go nadrobić w tygodniu następnym.

Intensywność podczas treningu

  Jeżeli trenujemy intensywnie, zależy nam na jak najlepszych wynikach czy to wyczynowych, sportowych, lub stricte osobistych – nie powinniśmy na każdym treningu dawać z siebie absolutnego maksimum. Grozi to przeciążeniem naszego centralnego układu nerwowego i efektywność na treningach stopniowo zacznie spadać na wskutek właśnie tego zjawiska. Powinno się stosować intensywność średnią, lub mieszaną czyli raz trening lekki, raz średnio wymagający, a raz ciężki. Dzięki temu unikniemy przeciążeń i nasz układ nerwowy będzie się optymalnie regenerować. 

Ile razy trenować w tygodniu?

Trenować należy tyle, aby efektywność treningowa była na jak najlepszym poziomie. Dla osób początkujących w danej dziedzinie, tygodniowo wystarczą dwa bądź trzy treningi w tygodniu. Osoby średniozaawansowane będą potrzebować już nawet czterech treningów tygodniowo, a osoby zaawansowane w danej dziedzinie trenują niemalże codziennie, z ewentualnym jednym/dwoma dniami przerwy na tydzień. Również ilość treningów powinniśmy dobrać na podstawie intensywności, zdarzyć się może, że dwa intensywne treningi będą dla nas bardziej optymalne w danym tygodniu, niż cztery lekkie. Wszystko należy dobierać indywidualnie, w zależności od potrzeb danych sytuacji i zdarzeń.

Trening, a życie codzienne

Trenujmy z głową i rozważnie, nie dajmy się pochłonąć trenowaniu całkowicie, nie dopuśćmy do tego, aby trenowanie zajęło całe nasze życie. Trening jest dla nas, a nie my dla niego i tak naprawdę nie będąc zawodowcami, trenujmy tyle, na ile mamy ochotę. Najważniejszy jest tutaj zdrowy rozsądek i aby przesadnie się nie katować, ponieważ może to grozić potencjalną kontuzją, która potrafi wykluczyć nas z trenowania na kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy w zależności od stopnia kontuzjowania danej partii. 

Dodaj komentarz