Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?

Początek nowego roku to czas postanowień i zwiększonej motywacji w kontekście dbania o siebie, swoje zdrowie i sylwetkę. Ćwiczenia w domu są doskonałym wyborem na początku przygody z uprawianiem regularnej aktywności fizycznej.

Korzyści płynące z ćwiczenia w domu

Osoba, która dopiero rozpoczyna uprawianie ćwiczeń fizycznych może posiadać pewne obawy i uprzedzenia przed robieniem tego w miejscach publicznych: na siłowni, basenie czy podczas zajęć zorganizowanych w klubach fitness. Zakupując pewne podstawowe sprzęty, a z czasem stopniowo rozbudowując swoją domową siłownię, początkujący może uzyskać efekty zdrowotne i sylwetkowe na podobnym poziomie, co we wcześniej wymienionych miejscach. Zaletami wykonywania ćwiczeń w domu bez wątpienia są:

  • brak poczucia skrępowania i swoboda podczas treningu,
  • możliwość ćwiczenia o dowolnej porze dnia,
  • oszczędność czasu (brak konieczności dojazdu np. na siłownię),
  • oszczędność pieniędzy (zakup sprzętu to inwestycja, brak konieczności opłacenia karnetu),
  • możliwość wykonywania ćwiczeń bez względu na pogodę. (bieganie, jazda rowerem)

Jaki sprzęt do ćwiczeń warto mieć w domu?

 

Mata do ćwiczeń

Mata doskonale sprawdzi się szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń w pozycjach leżących, siedzących czy z podparciami (w stylu fitness, pilatesu, jogi, a także rozciągania). Stosowanie maty zwiększa wygodę i komfort treningu, a także zapewnia ochronę przed poślizgnięciem czy otarciami. Skutecznie wycisza także głośne tupanie i skoki (polecana zwłaszcza osobom mieszkającym w bloku).

Gumy oporowe

Gumy o różnych stopniach oporu można stosować w wielorakich ćwiczeniach na uda, ramiona czy pośladki. Pozwalają one na wykonywanie treningów siłowych i funkcjonalnych, poprzez stwarzanie większego obciążenia dla aktywnych mięśni, a co za tym idzie ich efektywniejszą pracę.

Obciążniki na nadgarstki lub kostki

Obciążniki treningowe o dostosowanej do umiejętności ćwiczącego wartości ciężaru, które umożliwiają modelowanie trudniejszych partii mięśniowych, a dodane do klasycznego treningu fitness czy biegania działają korzystnie na ogólną poprawę sprawności i kondycji organizmu.

 

Hantelki

Hantle stanowią uniwersalny sprzęt do ćwiczeń, który poprawnie wykorzystany może znacząco podnieść jakość i skuteczność wykonywanego treningu. Stosowane są przede wszystkim do wzmocnienia i wyrzeźbienia rąk, ramion oraz mięśni grzbiet czy pośladków. Aby uniknąć kontuzji oraz uzyskać zadowalające efekty – wagę hantli należy dopasować do stopnia zaawansowania ćwiczącego i zwiększać wraz z nabieraniem przez niego umiejętności i siły mięśniowej.

 

Maszyny do ćwiczeń

Osoby dysponujące większym budżetem mogą pomyśleć o zainwestowaniu w profesjonalne maszyny do ćwiczeń. Regularne ćwiczenia typu cardio na bieżni, rowerze stacjonarnym czy orbitreku mogą pomóc w szybkim pozbyciu się zbędnych kilogramów i polepszeniu swojej kondycji.

Dodaj komentarz