Jak zrobić izotonik?

Jak zrobić izotonik?

Nasze ciało w 70% składa się z wody. I, mimo że jest to duży procent, to odwodnienie potrafi nastąpić bardzo szybko. Czujemy się wtedy zmęczeni i bez energii. Aby lepiej się  nawodnić warto sięgać po izotoniki

Czym są izotoniki?

Napoje izotoniczne mają za zadanie nawodnienie naszego organizmu i przywrócenie właściwego poziomu elektrolitów. Nawadniają lepiej niż sama woda. Dzieje się to dlatego, że stężenie rozpuszczonych w nim substancji jest takie samo jak płynów ustrojowych w organizmie. Pozwala to na właściwe wchłonięcie się substancji. Dają też zwiększenie wydajności treningów dzięki zawartym cukrom. Zostały one zaprojektowane z myślą o sportowcach, ale idealnie nadają się dla osób dbających o swoje zdrowie. Stanowią także idealne uzupełnienie diety, dla osób pracujących fizycznie. Ze względu na utratę wody oraz mikroskładników podczas pocenia. Warto po nie również sięgać w okresie letnim, kiedy dużo się pocimy. 

Sklepowe izotoniki

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele takich produktów. Niestety często mają one w składzie niepotrzebne dodatki, niekiedy w dużej ilości mogą być wręcz szkodliwe dla organizmu. Obecność sztucznych konserwantów oraz zbędnych barwników nie jest konieczna do właściwego działa tego napoju. Dodatkowo mają one zazwyczaj dość sporo kalorii. Tak więc lepiej wykonać go samemu. Mamy wtedy pewność co do jego jakości i wartości odżywczych. 

Jak zrobić izotonik w domu? 

Wykonanie szklanki izotoniku jest bardzo proste i szybkie. Dodatkowo składniki zazwyczaj mamy w domu. 

Do wykonania napoju potrzebujemy: 

  • 250ml wody niegazowanej 
  • 5 g miodu lub cukru
  • szczyptę soli

Składniki mieszamy w wodzie, aż do rozpuszczenia. Jest to najprostsza forma tego napoju, którą możemy wykonać. Istnieje również możliwość wzbogacenia smaku o np. liście mięty, które należy delikatnie rozgnieść przed dodaniem, aby puściły aromat do wody. Ciekawą propozycją może być dodanie soku ze świeżo wyciśniętej z cytryny lub innego owocu. Istotne jest, żeby wykorzystać do tego sok w 100% z owoców. Produkty sklepowe często są dodatkowo dosładzane i mogą posiadać konserwanty. Możemy wymienić wodę na wodę kokosową czy też brzozową lub nawet zieloną herbatę. Możemy eksperymentować z różnymi zamiennikami w zależności od naszych preferencji. 

Domowy izotonik najlepiej przechowywać w lodowce i spożyć w ciągu 24 godzin. Najlepiej jednak wykonywać go na bieżąco, ponieważ przygotowanie jest bardzo szybkie. 

 

Powinniśmy jednak pamiętać o rozważnym piciu izotoniku. Nawet jeśli jest on domowy i pomaga poprawić nawodnienie naszego organizmu, posiada on w sobie cukier (może powodować wzrost masy ciała) oraz sól (prowadzi do nadciśnienia krwi). 

 

Dodaj komentarz