Jak wykryć miażdźycę?

Jak wykryć miażdźycę?

Miażdżyca to choroba, która kojarzy nam się zazwyczaj z przypadłością spotykającą osoby starsze. Jednak czy wiemy dokładnie, skąd ona się bierze, i czy da się jej zapobiec? Kiedy w naszej krwi jest za wysoki poziom cholesterolu, ten zaczyna odkładać się na ściankach tętnic, najczęściej tych, które dostarczają krew do mózgu. Przez to u osób chorych mogą występować problemy z pamięcią. To także bóle nóg, skurcze w łydkach, uczucie zimna czy drętwienie kończyn dolnych. 

Pierwsze objawy miażdżycy

Wykrycie tej choroby może nie być łatwe, jednak są określone pewne pierwsze oznaki miażdżycy które mogą nam odpowiedzieć na pytanie jak wykryć miażdżycę.

  • skurcze łydek
  • bóle nóg
  • uczucie zimna w nogach
  • zimna i blada skóra na nogach 
  • owrzodzenia 
  • bóle brzucha po spożyciu posiłku

Jeśli występują u Ciebie któreś z tych objawów, pod żadnym pozorem ich nie ignoruj! Dbanie o swoje zdrowie powinno być priorytetem każdego z nas. W przypadku pojawienia się tych lub jakichkolwiek innych objawów, mogących świadczyć o występowaniu choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ten zleci odpowiednie badania w celu diagnozy choroby i jej dalszego leczenia. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – im wcześniej wykryta choroba, tym wcześniej rozpoczęte leczenie, a co za tym idzie – szansa na zdrowe funkcjonowanie przez znacznie dłuższy okres czasu. 

Aby zapobiec miażdżycy, warto spożywać posiłki bogate w kwasy Omega-3, które działają przeciwzapalnie oraz obniżają ciśnienie krwi. 

Sposoby leczenia miażdżycy

Jeśli występuje u Ciebie podejrzenie miażdżycy, z pewnością chcesz wiedzieć, jak wygląda jej leczenie. Niestety, nie został jeszcze opracowany sposób na całkowite cofnięcie tej niebezpiecznej choroby. Da się jednak skutecznie spowolnić jej rozwój, lub uniknąć jej w przyszłości. Możesz zapobiec miażdżycy, stosując odpowiednią dietę, nie unikając sprawności fizycznej. Pomocne może okazać się także rzucenie palenia tytoniu, od którego dzisiaj uzależnionych jest wiele osób. Zadbaj o swoje zdrowie teraz – w przyszłości może być bardzo trudno je przywrócić. 

Skutki nieleczonej miażdżycy

Osoby chore na miażdżycę, niepodejmujące żadnych kroków ku spowolnieniu rozwoju choroby narażone są na naprawdę duże niebezpieczeństwo. Nieleczona miażdżyca może bowiem prowadzić do zawału serca, amputacji nogi czy udarem mózgu, a nawet do śmierci. 

Ta choroba jest zdecydowanie bardzo niebezpieczna. Nie mamy jeszcze leków, które mogłyby ją skutecznie wyleczyć, dlatego możemy tylko jej zapobiegać, lub spowolnić proces jej rozwoju, stosując się wyżej wymienionych zasad.

Dodaj komentarz