Czym jest johimbina i jak działa?

Czym jest johimbina i jak działa?

Czym jest johimbina i jak działa?

Johimbina, znana też jako yohimbina, to substancja pozyskiwana z kory i liści afrykańskiego drzewa – johimby lekarskiej. Jest naturalnym alkaloidem, który blokuje receptory alfa-2, a to przyczynia się do wzrostu stężenia adrenaliny i noradrenaliny w krwiobiegu. Johimbina znalazła swoje zastosowanie w medycynie i kilku istotnych dziedzinach naszego życia. Możemy spotkać ją w formie naturalnej oraz syntetycznej, jednak wyekstrahowana postać johimbiny uważana jest za bardziej bezpieczną. Znajdziemy ją w aptekach pod postacią chlorowodorku oznaczonego symbolem HCL. Na co faktycznie wpływa yohimbina i czy naprawdę warto ją stosować?

Spis treści:

  1. Johimbina – działanie i właściwości
    1.1. Czy johimbina wspiera odchudzanie?
    1.2. Wpływ johimbiny na potencję i libido
    1.3. Yohimbina – jej wpływ na samopoczucie
  2. Jak stosować johimbinę?
  3. Skutki uboczne stosowania johimbiny
  4. Przeciwwskazania i interakcja z lekami

Johimbina – działanie i właściwości

Dobroczynne właściwości johimbiny znane są od wieków. Sławę zyskała jako środek na problemy z potencją, i zresztą do dzisiaj stosuje się ją jako składnik preparatów na poprawę erekcji i poniesienie libido. To jednak nie wszystkie z poznanych jej właściwości. Yohimbina okazała się równie skuteczna w walce z nadmiarem kilogramów, ale także jako środek na poprawę samopoczucia. Może zatem pochwalić się szerokim zastosowaniem, choć zawsze należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych i przestrzeganiu zaleceń producenta.

Yohimbina jest alkaloidem indolowym, a to oznacza, że działa na nasz organizm pobudzająco. Działanie johimbiny skupia się na blokadzie receptorów alfa-2-adrenergicznych, a to wpływa na zwiększenie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny do krwiobiegu. Stymulowany przez te hormony układ współczulny powoduje, że otrzymujemy zastrzyk energii, stając się rozbudzeni, a nawet nadwrażliwi na bodźce zewnętrzne. Nasz organizm dostaje wtedy znak, że należy stanąć do walki lub uciekać i przygotowuje nas do pełnej mobilizacji; źrenice rozszerzają się, puls i ciśnienie wzrastają, a my jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.

Czy johimbina wspiera odchudzanie?

Poprzez blokadę receptorów alfa-2 i nadprodukcję noradrenaliny, johimbina przyspiesza działanie lipolizy. Lipoliza to proces rozpadu trójglicerydów, co prowadzi do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu. Cały ten proces przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Adrenalina, którą wyzwala zażycie johimbiny, także może pomóc w zrzuceniu kilogramów. Dzieje się to dlatego, że hormon stresu podnosi ciśnienie krwi i prowokuje organizm do skupienia się na innych aspektach niż głód.

Johimbina może przyczynić się do spadku masy tłuszczowej ze szczególnie newralgicznych punktów, takich jak uda, pośladku i brzuch. Oddziałuje tutaj proces termogenezy, który zachodzi fizjologicznie u każdego z nas, a polega na wydzielaniu ciepła przez nasz organizm. Potęgować jego działanie mogą pewne substancje lub aktywność fizyczna, a przyspieszenie czynności termogenezy przyczynia się do bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Termogenikami są między innymi alkaloidy takie jak johimbina.

Wpływ johimbiny na potencję i libido

Pierwsze odkryte działanie johimbiny to właśnie jej wpływ na poprawę czynności seksualnych. Zaburzenia erekcji lub spadek libido, to częste problemy, których przyczyn może być wiele, a poprawę możemy odczuć przez zastosowanie niektórych środków farmakologicznych. Johimbina znalazła swoje zastosowanie nie tylko w preparatach na potencję dla mężczyzn, ale także tych pobudzających kobiecy potencjał seksualny.

Efekt odczuwalny po jej zażyciu może być jednorazowy, ponieważ yohimbina działa przede wszystkim na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Stosując preparat na bazie tego składnika, należy zażyć go ok. 30 minut przed stosunkiem, a to spowoduje przyspieszony napływ krwi do narządów płciowych. Lepsze ukrwienie członka lub pochwy spowoduje zwiększoną wrażliwość na bodźce i lepsze doznania. Yohimbina wpływa także na neurologiczne przyczyny impotencji, pobudzając ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym.

Wiele z zaburzeń czynności seksualnych powodowanych jest stresem lub gorszym stanem psychicznym. Yohimbina, uznawana za afrodyzjak, może skutecznie działać na naszą podświadomość i pomóc nam uporać się z obniżonym poziomem libido.

johimbina działanie i właściwości

Yohimbina – jej wpływ na samopoczucie

Wpływ johimbiny na samopoczucie na pewno jest zauważalny, ponieważ należy ona do substancji stymulujących układ nerwowy. Wzrost poziomu hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina powoduje przyspieszenie czynności serca i pobudzenie. Stosując środki o działaniu stymulującym, musimy szczególnie uważać na dawkowanie. Osoby, których organizm nie jest przyzwyczajony do określonego preparatu, ale również ci, u których metabolizowanie substancji zachodzi szybciej, muszą zwracać większą uwagę na przyjmowaną dawkę leku.

Z racji aktywizacji działania układu nerwowego i podniesienia ciśnienia krwi, johimbina może powodować drażliwość i niepokój. Nie każdy odczuje tak intensywne jej działanie, jednak takich środków nie powinny przyjmować osoby cierpiące na lęk uogólniony czy ataki paniki. Johimbina może zintensyfikować te nieprzyjemne dolegliwości.

Jak stosować johimbinę?

Stosowanie johimbiny, jak i wielu innych substancji i leków, zależy od naturalnych predyspozycji naszego organizmu. Zawsze należy brać pod uwagę zalecenia producenta, jednak najlepszym wyjściem jest konsultacja z dietetykiem bądź lekarzem, który pomoże ustalić nam odpowiednią dawkę leku. Ilość przyjmowanego preparatu zależy od kilku wytycznych. Istotna jest tutaj płeć, wiek i waga, ale też przyjmowane leki lub suplementy, które mogą wchodzić w interakcję z johimbiną, powodując zanik jej działania lub wręcz przeciwnie, jego wzmożenie. Rozpoczynając kurację johimbiną, zacznijmy od małych dawek, aby móc rozpoznać jak nasz organizm reaguje na nową substancję. Małymi krokami możemy zwiększać ilość preparatu, jednak nigdy nie przekraczajmy zaleceń.

Za dzienną dawkę yohimbiny przyjmuje się 0,2 mg na każdy kilogram masy ciała, więc osoba o średniej masie ciała 60 kg powinna przyjąć najwyżej 12 mg johimbiny dziennie. Od takich porcji powinniśmy zaczynać, jednak za uśrednioną, bezpieczną ilość uznaje się nawet 20 mg dziennie. Co ciekawe, choć johimbina znana jest jako stymulant, który podnosi ciśnienie krwi, w niewielkich dawkach działa na jego obniżenie. Badania donoszą, że najbardziej skuteczną metodą korzystania z johimbiny jest stosowanie jej przez okres 2-3 tygodni. Poziom adrenaliny po takim czasie zażywania substancji pozostawał u badanych na tym samym poziomie. Nie wykazano zwiększonych efektów działania johimbiny po dłuższym czasie jej zażywania. Zwykle stosuje się ją jako substancje “ostatniego rzutu”, czyli na końcowym etapie odchudzania lub przed ważnym wydarzeniem sportowym, aby w krótkim czasie dopracować formę.

Skutki uboczne stosowania johimbiny

Johimbina, choć jest substancją pochodzenia naturalnego, może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Jako środek stymulujący układ nerwowy, powodując wzrost adrenaliny i noradrenaliny, wzmaga pobudzenie psychoruchowe. Taki efekt będzie przez niektórych pożądany, jednak wiele osób uzna to za niekorzystne działanie substancji.

Do obrotu dopuszczona jest syntetyczna forma chlorowodorku johimbiny, którą znajdziemy w aptekach. Jest uważana za bardziej bezpieczną, mimo tego nie należy lekceważyć zalecanych wartości do spożycia. Yohimbina może wywoływać wiele skutków ubocznych, o których warto wiedzieć, zanim sięgniemy po preparat z jej zawartością. Wśród często występujących efektów ubocznych zażywania johimbiny, znajdują się:

  • rozdrażnienie
  • niepokój
  • bóle i zawroty głowy
  • drżenie mięśni
  • nadmierne pobudzenie psychoruchowe
  • kołatanie serca
  • zwiększona potliwość
  • mdłości
  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • bóle w klatce piersiowej.

Przekroczenie zalecanej dawki wiąże się nie tylko z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale jest wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Johimbina w formie preparatu na potencję może być stosowana tylko na zalecenie lekarza, wyłącznie na receptę. Pomimo jej dobroczynnych właściwości jako środek odchudzający, przynosi efekty w dawce, która jest nie tylko niebezpieczna, ale wręcz zakazana.

Za neurotoksyczną dawkę johimbiny uznaje się już 200 mg. Wiąże się to z uszkodzeniem neuronów obwodowego układu nerwowego. Częstym objawem zmian w obrębie OUN jest polineuropatia, czyli zaburzenia czucia. Do łagodnych symptomów można zaliczyć zawroty i bóle głowy. Mogą pojawiać się też drgawki i halucynacje.
Śmiertelną dawką johimbiny traktuje się 5 g. Jest to ilość znaczna, więc przypadków zażycia takiej dawki jest niewiele.

Przeciwwskazania i interakcja z lekami

Johimbina wchodzi w interakcję z wieloma lekami z racji tego, że hamuje działanie enzymów CYP3A4 i CYP2D6, które metabolizują szereg innych substancji. W związku z tym, jeśli przyjmujemy leki, które są metabolizowane przez powyższe enzymy, musimy wstrzymać się z kuracji johimbiną. Mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu stężenia leków w krwiobiegu.

Okazuje się, że podczas korzystania z johimbiny należy uważać na dietę. Wszystko ze względu na to, że wchodzi ona w interakcję z tyraminą, czyli substancją podnoszącą ciśnienie krwi. Tyramina wytwarzana jest naturalnie w wielu produktach spożywczych, choć szczególnie bogate w nią będą produkty odzwierzęce. Na czas stosowania yohimbiny musimy zrezygnować zatem z pewnych nawyków, o ile te akurat nas dotyczą.
Chodzi tutaj o odmówienie sobie produktów takich jak:

  • sery dojrzewające, np. camembert, mozzarella, cheddar, parmezan;
  • ryby i czerwone mięso;
  • sos sojowy;
  • banany i awokado;
  • czekolada;
  • wino.

Stosowanie johimbiny może być szczególnie niebezpieczne dla osób mających nadciśnienie tętnicze lub inne choroby układu krążenia. Należy uważać, jeśli cierpimy na zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Przeciwwskazaniem do przyjmowania johimbiny są też zaburzenia i choroby psychiczne. Stymulujące działanie leku może potęgować nieprzyjemne objawy choroby. Yohimbiny nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci.

Dodaj komentarz