Jak potwierdzić ciążę?

Jak potwierdzić ciążę?

Wiele kobiet starających się o dziecko chciałoby już w kilka dni po stosunku mieć możliwość stwierdzenia czy zaszły w ciążę. Niestety, wykrycie hormonu beta HCG, na który czułe są dostępne w sklepach testy ciążowe oraz testy laboratoryjne, możliwe jest dopiero około 6 – 10 dni po zapłodnieniu, a najczęściej dopiero w terminie spodziewanej miesiączki. O tym jak potwierdzić ciąże dowiesz się z artykułu poniżej.

Wczesne objawy ciąży

Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o tym, że w organizmie kobiety rozwija się płód, jest oczywiście brak miesiączki. Na jej zanik bądź przesunięcie mogą jednak wpływać także stres, zmiany hormonalne, dalekie podróże czy przebyte choroby, w związku z tym warto baczniej niż zwykle obserwować swój organizm. Do najwcześniej pojawiających się objawów ciąży należą między innymi przedłużające się zmęczenie oraz nadwrażliwość piersi, często określana jako swędzenie bądź pieczenie w obrębie sutków. Do wstępnego rozpoznania ciąży może przyczynić się także krwawienie w środku cyklu, które często świadczy o implantacji zarodka.

Testy ciążowe

Brak wystąpienia miesiączki powinien być sygnałem do przeprowadzenia przez kobietę domowego testu ciążowego. Są one dostępne w aptekach i drogeriach i zazwyczaj są bardzo proste w użyciu. Wyróżnia się testy strumieniowe, które kieruje się pod strumień moczu, a po kilku minutach odczytuje wynik. Nieco bardziej skomplikowane w użyciu są testy płytkowe, które wymagają zebrania próbki moczu specjalną pipetą, a następnie umieszczenia jej w określonym miejscu na teście. Niezależnie od rodzaju użytego produktu, wynik zawsze pojawia się w postaci jednej lub dwóch różowych albo czerwonych kresek – jedna kreska oznacza brak ciąży, dwie świadczą o tym, że w organizmie kobiety rozwija się zarodek.

Badania laboratoryjne

Badanie krwi, przeprowadzone po upływie odpowiedniej ilości dni od zapłodnienia, wykrywa wczesną ciążę ze stu procentową pewnością. Co ważne, badanie to jest absolutnie bezbolesne i nie musi być przeprowadzone na czczo, a opiera się na wykryciu we krwi hormonu beta HCG, czyli ludzkiej gonadotropiny komórkowej. Produkowana jest ona najpierw przez zarodek, potem przez łożysko, a jej poziom wzrasta bardzo gwałtownie w kilku pierwszych tygodniach ciąży. Aby uzyskać wiarygodny wynik, najlepiej zgłosić się do centrum diagnostycznego około 10 dni po stosunku.

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne jest w stanie z całą pewnością wykryć ciążę, jednak musi być ona odpowiednio zaawansowana. Najczęściej przyjmuje się, że lekarz jest w stanie zauważyć rozwijający się płód dopiero około 4. tygodnia ciąży, czyli wtedy gdy pęcherzyk żółciowy jest dobrze widoczny w jamie macicy.

Dodaj komentarz