Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Czym jest stres?

Stres jest reakcją obronną i mobilizującą organizmu. Jest to stan wytwarzany w sytuacjach, które organizm uznaje za niebezpieczne, niekomfortowe, wykraczające poza normalne zachowanie. Stres powoduje wysokie napięcie psychiczne, które powstaje w przypadku napotkania istotnej przeszkody w wykonaniu danej czynności, działania. Sytuacje stresowe dla organizmu powstają wówczas, gdy istnieje konieczność dokonania pewnej czynności i rzeczywistą przeszkodą jej wykonania. Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka.

Przyczyny objawy i skutki stresu

Należy zauważyć, iż każdy człowiek będzie inaczej odczuwał daną sytuację, dlatego też przyczyn stresu jest nieskończenie wiele. Mogą one mieć źródło w życiu prywatnym, zawodowym czy szkolnym. Warto zauważyć, iż na stres narażony jest każdy człowiek, niezależnie od wieku. Wówczas występujące problemy są dostosowane do etapu życiowego, jednak w dalszym ciągu powodują mniejszy lub większy stres. Zatem przyczyna stresu może być zupełnie inna u każdego człowieka. Bardzo często sytuacje stresowe wywołują między innymi:

– szybkie tempo życia,

– pogoń za awansem zawodowym,

– intensywna i ciągła pogoń za pieniądzem oraz lepszym życiem

-niemożność znalezienia pracy

-choroba

– słabą sytuacją materialną bądź rodzinną.

Objawy stresu mogą być bardzo różne, w zależności od natężenia oraz osobowości człowieka. Do najbardziej powszechnych objawów stresu zalicza się:

– ból brzucha,

– przyspieszone bicie serca,

-nadmierna potliwość,

-suchość w ustach

– trudności z koncentracją

– ból głowy,

– drżenie ciała,

– trudności w mówieniu,

– załamanie głosu,

– wymioty

– problemy żołądkowe.

Natomiast długotrwały, przewlekły stres może doprowadzić do poważnych chorób na tle fizycznym oraz psychicznym. Zbyt intensywna i długa podatność na stres może doprowadzić do problemów z kręgosłupem, zwiększonego napięcia mięśni, zapalenia mięśnia sercowego, wrzodów żołądka, zanik miesiączki u kobiet czy poważnych chorób krążenia. Ponadto przewlekły stres może spowodować szereg schorzeń na tle psychicznym, takich jak nerwica czy depresja.

10 sposobów na to jak radzić sobie ze stresem

Każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji stresowej. Wówczas warto szukać sposobu, który umożliwi nam zachowanie trzeźwego i szybkiego myślenia oraz nie pozwoli stresowi przejąć kontroli nad umysłem. Problem ten wydaje się być nieco większy w przypadku osób wysoko wrażliwych, które wszystkie emocje i bodźce zewnętrzne odczuwają silniej niż człowiek o zwykłej wrażliwości. Poniższe techniki radzenia sobie ze stresem mogą skutecznie pomóc w sytuacjach wysokiego stresu.

1. Zachowanie spokoju

Zachowanie spokoju to jedna z najprostszych i jednocześnie najtrudniejszych technik walki ze stresem. W sytuacji wywołującej niepokój warto jest skupić się na swoich myślach, podążać w innym kierunku myślowym, odwieść swój umysł od przyczyny stresu. Jeżeli masz przed sobą stresujące wystąpienie czy rozmowę o wymarzoną pracę zastanów się czy z perspektywy osoby trzeciej ta sytuacja jest stresowa. Zazwyczaj odpowiedź brzmi nie. Wobec tego warto jest przekonać samego siebie, że jest to tylko rozmowa bądź monolog, do którego solidnie się przygotowałeś. Wówczas stresowa sytuacja nie będzie już tak dużym problemem. Co więcej okaże się jedynie zwykłą czynnością, której dokonują miliony ludzi. Zachowanie spokoju w sytuacjach stresowych to klucz do sukcesu, ponieważ umożliwia zachowanie trzeźwego myślenia oraz szybkiej reakcji.

2. Muzyka, film, audiobooki

Słuchanie muzyki, audiobooków czy oglądanie filmów to skuteczny sposób na pozbycie się stresu. W przypadku wystąpienia niepokoju warto jest spróbować skierować myśli w innym kierunku. Efektywne jest w tym przypadku skupienie się na słuchaniu muzyki lub fabule filmu albo słuchanej książki. Wówczas na chwilę można zapomnieć o dręczących nas sprawach i uwolnić się od stresu. Dodatkowo słuchanie ulubionej muzyki czy oglądanie ulubionego filmu pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu zmniejsza się ilość kortyzolu w organizmie, czyli hormonu stresu.

3. Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest jednym z najpowszechniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Pójście na siłownię pomaga odciągnąć myśli od sytuacji, która nas stresuje. Ponadto wykonywane ćwiczenia kosztują nas dużo energii, której później nie musimy pożytkować na negatywne myślenie i stres. Co więcej wykonywanie ćwiczeń i zapewnianie sobie regularnej aktywności fizycznej prowadzi do wydzielania dużej ilości endorfin, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Dzięki temu możemy uwolnić się od stresu. Ważne jest jednak, aby zdecydować się na aktywność, która będzie najbardziej odpowiednia i jej podjęcie będzie sprawiało radość. Podejmowanie aktywności fizycznej z przymusu będzie jedynie potęgowało uczucie niepokoju, stresu i dyskomfortu. Warto wspomnieć, iż według przeprowadzonych badań osoby aktywne fizycznie, ćwiczące regularnie są  55% mniej podatni na stres z uwagi na ciągłe uwalnianie dużej ilości hormonów szczęścia.

4. Spędzanie czasu ze sobą

Bardzo duża część osób wybiera spędzanie czasu ze sobą jako technikę relaksacyjną. Skupienie się w pełni na sobie, zdecydowanie się na aktywności przynoszące satysfakcję, na które nie ma czasu codziennie jest również skutecznym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Pójście na zakupy, masaż, ugotowanie ulubionego dania, pójście na spacer do lasu czy inna, przynosząca komfort czynność, może sprawić, że stres minie. Dzięki pełnemu skupieniu się na sobie dodajemy sobie otuchy, odsuwamy myśli od stresującego zdarzenia i sprawiamy sobie przyjemność co automatycznie powoduje stan szczęścia. Warto jest wówczas poświęcić pełną uwagę sobie, odciąć się na chwilę od otaczającego świata, social mediów. Daje to gwarancję odnalezienia wewnętrznego spokoju, przez co staje się to skutecznym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

jak radzić sobie ze stresem

5. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe to techniki radzenia sobie ze stresem doraźnie, w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji stresowej. Jedną z najbardziej powszechnych technik jest technika 4-7-8. Polega ona na tym, iż przez cztery sekundy trzeba wziąć duży wdech, następnie wstrzymać oddech przez siedem sekund i wypuszczać powietrze przez osiem sekund. Ten sposób pomaga uspokoić oddech i skupić myśli na liczeniu sekund podczas oddychania. Kolejną popularną techniką oddechową jest zamknięcie oczu i skupienie wzroku tuż nad nosem, między brwiami i wówczas wykonanie 5 głębokich oddechów. Ćwiczenia oddechowe umożliwiają ustabilizowanie oddechu i właściwe dotlenienie mózgu i komórek organizmu. Zastosowanie tego sposobu pozwoli na pozbycie się stresu bezpośrednio w sytuacji wywołującej niepokój.

6. Dbanie o higienę snu

Duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużo pozytywów przynosi dbanie o higienę snu. Wskazuje się, iż dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu w ciągu doby, aby być wypoczętym i gotowym do działania następnego dnia. Zatem konieczne jest zadbanie o właściwą ilość snu. Dodatkowo warto wypoczywać na wygodnym materacu, o odpowiedniej twardości, dbać o czystość pościeli i regularnie wietrzyć sypialnię. Zapewnienie takich warunków snu zagwarantuje pozbycie się stresu. Wypoczęty i zregenerowany organizm nie znajduje się wówczas w sytuacji krytycznej, stresowej, w której to jest nastawiony na działanie ochronne, czyli znajduje się w stanie pełnej gotowości. Taki stan wywołuje w człowieku stres.

7. Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne polegają na wykonywaniu czynności, które prowadzą do rozluźnienia fizycznego i psychicznego. Do tego rodzaju technik należy między innymi medytacja. Medytacja to praktyki, które polegają na skupieniu się na własnym umyśle, traktowane jako trening świadomości. Dzięki medytacji można zajrzeć wgłąb siebie i zrozumieć własne myśli. Dodatkowo regularna i intensywna medytacja umożliwia również poznanie swojej podświadomości, co może mieć działanie terapeutyczne, ponieważ pozwoli na rozumienie własnych mechanizmów myślowych. Dzięki tej technice skutecznie można pozbyć się nadchodzącego stresu.

Kolejną techniką relaksacyjną jest joga. Jest to prastara indyjska sztuka ćwiczenia. Polega ona na stosowaniu systemu ćwiczeń i przyjmowaniu odpowiednich pozycji, które dają wytchnienie zarówno dla ciała jak i dla duszy. Joga jest połączeniem aktywności fizycznej z oczyszczaniem umysłu. Zatem jest to świetna i skuteczna technika relaksacji, która pozwala na długotrwałe usunięcie stanu stresowego ze swojego życia.

8. Dostarczanie właściwych składników odżywczych

Kolejnym skutecznym sposobem na zredukowanie ilości stresu jest zdrowe odżywianie. Dostarczanie wartościowych składników odżywczych organizmowi zapobiega jego wyczerpaniu i dzięki temu pozostaje on w pełnej gotowości do pracy. Podczas gdy dieta składa się z produktów wysokoprzetworzonych, dań typu fast food czy żywności wysokotłuszczowej organizm jest przemęczony i bardziej podatny na stresowe sytuacje. W takim przypadku bardzo łatwo jest stracić odporność na stres. Wobec tego ważne jest, aby organizm był dobrze odżywiony, ponieważ zapobiega to przemęczeniu a w konsekwencji redukuje poziom stresu w życiu.

9. Suplementy diety oraz zioła

Suplementacja jest bardzo ważna dla jakości życia. W przypadku występowania przewlekłego stresu warto jest wspomóc układ nerwowy naturalnymi suplementami i ziołami. Jednym z najbardziej popularnych wywarów jest melisa, która ma działanie uspokajające i wyciszająca. Melisa jest ogólnodostępna, można ją zakupić w każdym sklepie. Warto jest również suplementować ashwaghandę, która jest naturalnym składnikiem tabletek na uspokojenie. Ashwagandha jest rośliną, która ma działanie wyciszające, kojące, zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie oraz ma działanie nasenne. Oprócz tego warto jest pamiętać o codziennej suplementacji witaminy C, żelaza czy magnezu, które wspomagają działanie organizmu.

10. Rozmowa ze specjalistą

Podjęcie rozmowy ze specjalistą jest zawsze dobrym wyjściem w sytuacji, gdy nie możemy poradzić sobie z narastającym stresem. Jeżeli sytuacje stresowe powodują poważny niepokój, lęk i głębokie uczucie dyskomfortu warto jest zwrócić się do psychologa lub psychiatry, aby omówić powstałe problemy.

Dodaj komentarz