Dowiedz się, co to jest POChP i co robić w przypadku podejrzenia choroby

Dowiedz się, co to jest POChP i co robić w przypadku podejrzenia choroby

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Szacuje się, że choruje około 380 milionów ludzi, przy czym w samej Polsce może to być około 2 milionów osób. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest POChP oraz omawiamy przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku podejrzenia tej choroby.

Co należy wiedzieć o POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego wywołaną stanem zapalnym będącym konsekwencją narażenia organizmu na szkodliwe czynniki środowiskowe – przede wszystkim pyły, gazy i dym tytoniowy.

To jest ważne:

Choć panuje przekonanie, że POChP jest chorobą wyłącznie osób palących wyroby tytoniowe, to okazuje się, że wcale nie jest to jedyny czynnik ryzyka – wrócimy do tego w dalszej części artykułu.

POChP powoduje ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. W konsekwencji u osoby chorej pojawiają się uciążliwe objawy, takie jak duszność czy przewlekły kaszel.

Warto wiedzieć, że według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku POChP będzie trzecią przyczyną umieralności. Nasilone objawy choroby mogą także skutkować inwalidztwem i życiową niesamodzielnością.

POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, co wynika z faktu, iż rzutuje ona na funkcjonowanie całego organizmu. Może również współwystępować z innymi poważnymi chorobami i dolegliwościami zdrowotnymi, by wymienić tylko: osteoporozę, raka płuc, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Co zwiększa ryzyko zachorowania na POChP?

Sama świadomość tego, co to jest POChP, nie wystarczy do podjęcia działań profilaktycznych. Tutaj najważniejsze jest unikanie lub całkowite wyeliminowanie kontaktu z czynnikami, które znacząco zwiększają ryzyko choroby.

Kluczowym czynnikiem pozostaje palenie wyrobów tytoniowych. To osoby, które np. palą lub paliły papierosy, tworzą największą grupę pacjentów, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Warto przy tym zaznaczyć, że ryzyko dotyczy nie tylko czynnych, ale też biernych palaczy wyrobów tytoniowych.

Wśród czynników ryzyka POChP należy wymienić także zanieczyszczenie powietrza. Smog i tworzące go pyły zawieszone oraz substancje toksyczne znacząco zwiększają prawdopodobieństwo chorób układu oddechowego, włącznie z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Stąd zaleca się, aby w dni z wyjątkowo niską jakością powietrza unikać wychodzenia z domu, stosować specjalną maskę antysmogową, a w domu i w przestrzeni biurowej korzystać z oczyszczacza powietrza.

Wspomnijmy również o szkodliwych czynnikach występujących w specyficznym środowisku pracy. Na POChP szczególnie narażone są osoby wykonujące takie zawody, jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.

Jakie są objawy POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje symptomatyczne objawy, szczególnie w początkowym stadium. Może się wręcz rozwijać zupełnie bezobjawowo. Osoby chore często nie łączą pewnych towarzyszących im na co dzień objawów z tą chorobą, zrzucając je na karb np. lekkiej infekcji, alergii czy palenia wyrobów tytoniowych.

Do tych najbardziej charakterystycznych objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego;
  • Duszność, szczególnie wysiłkową;
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej, czasami ropnej wydzieliny z płuc;
  • Obniżoną tolerancję wysiłku, czyli męczliwość, wolną regenerację organizmu, w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubranie się czy umycie.

Co robić, gdy podejrzewasz POChP?

Jeśli masz powyżej 40 lat, znajdujesz się w grupie ryzyka choroby i obserwujesz u siebie jej objawy, nawet o niewielkim nasileniu, to w pierwszej kolejności udaj się do lekarza POZ. Lekarz rodzinny podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Podkreślamy przy tym, że POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, przez co nie można jej wyleczyć. Jest to natomiast choroba poddająca się leczeniu i profilaktyce, a dzięki odpowiedniej terapii istnieje szansa na zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych i tym samym zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Dodaj komentarz