W życiu często zdarzają się sytuacje, w których występują pokusy zjedzenia większej ilości smakołyków. Czasami się po nie sięga, a innym razem ich zjedzenia odmawia się ze względu na groźbę przybrania na wadze. Czy dzięki uprawianiu sportu można jeść wszystko, czego się zapragnie?
Zapotrzebowanie na kalorie
Jeść muszą wszyscy, ale nie wszyscy potrzebują tego jedzenia w identycznej ilości. Zróżnicowanie na zapotrzebowanie ilości kalorii, czyli zawartej w żywności energii występuje na każdym poziomie w odniesieniu do wieku, płci, a także wzrostu. Najmniejszej ilości kalorii potrzebują dzieci, a za nimi sytuują się kobiety, chociaż zapotrzebowanie na kalorie może u nich wzrastać np. z powodu ciąży. U samych mężczyzn natomiast występuje zróżnicowanie na zapotrzebowanie energetyczne wynikające ze stylu życia oraz uprawianego zawodu. Mniej pożywienia, a nawet znacznie mniej będzie potrzebował pracownik biurowy, preferujący do tego spokojny styl życia bez większej ilości zaangażowania w aktywności fizyczne, a dużo więcej robotnik pracujący na świeżym powietrzu, czy nawet w fabryce, ale wykonujący ciężką pracę fizyczną albo osobnik często odwiedzający siłownię, czy uprawiający codzienną jazdę rowerem lub biegi przełajowe.
Jedzenie a sport
Jedzenie jest mocno skorelowane z aktywnościami człowieka. To, co zostanie spożyte przekształca się w energię, która powinna zostać spożytkowana. Jeżeli tak się nie dzieje, to u wielu osób może wystąpić zaburzenie metabolizmu, co będzie skutkowało odkładaniem się zasobów energetycznych w organizmie. Ze względu zaś na fakt, że u człowieka zasoby energetyczne magazynowane są pod postacią tłuszczu, ludzie jedzący więcej niż są w stanie spalić, po prostu tyją.
Nawet zwykły codzienny spacer pozwala na zużycie zbędnych kalorii, ale przy niesprawnym metabolizmie, gdy zaburzona zostaje dodatkowo gospodarka wodna człowieka, nie jest to aktywność wystarczająca, aby móc sobie pozwalać na jedzenie wszystkiego. Ogólnie zresztą powiedzenia jedzenie wszystkiego nie należy brać dosłownie, ponieważ nadmiar niektórych produktów, np. wysoko przetworzonych obciąża nie tylko organizm ogólnie, ale ma zgubny wpływ na narządy, np. na wątrobę. Jednakże ludzie uprawiający sport regularnie mogą sobie pozwolić na większą dowolność w spożywaniu potraw, w tym takich łakoci, jak pączki. Aktywność fizyczna bowiem potrzebuje energii i spożyte kalorie zostają na bieżąco zaangażowane w wysiłek zamiast odkładać się w organizmie pod postacią tłuszczu.
Reasumując, uprawiając sport nie można wprawdzie pozwolić sobie na kompletną dowolność w wyborze spożywanych produktów, ale ich zakres znacznie wzrasta i bez poczucia winy.