W dzisiejszych czasach “wyścigu szczurów” jesteśmy niezwykle spięci i zestresowani. Odbija się to negatywnie na naszym samopoczuciu i jakości snu. Szukamy rozwiązań, które pomogłyby się nam zrelaksować i choć na chwilę odciąć od zewnętrznych bodźców. Wiele osób decyduje się wówczas, na medytację.
Co to jest medytacja?
Medytacja to oczyszczanie umysłu, trening własnej świadomości, praca z samym sobą. Słowo medytacja, pochodzi od łacińskiego meditatio, co znaczy rozmyślanie, zgłębianie. Nie jest ona jedynie siadem ze skrzyżowanymi nogami i zamkniętymi oczami. To coś więcej, co pozwala wyciszyć się, zgłębić swoje wewnętrzne “ja”, uspokoić ciało i umysł. Ludzie poznali cudowne działanie medytacji, już kilka tysięcy lat p.n.e., a pierwsze odkryte wzmianki na jej temat pochodzą z Indii.
Czy medytacja jest skuteczna na sen i redukcję stresu?
Tak, medytacja wpływa znacząco na naszą kondycję psychiczną i fizyczną:
– redukuje stres,
– poprawia jakość snu,
– łagodzi stany lękowe, depresyjne,
– uspokaja tętno,
– daje poczucie wewnętrznej harmonii i spokoju.
Jak zacząć medytować?
Zacznij od krótkiej medytacji. Czasem 10 minut w ciągu dnia, robi ogromną różnicę. Nie musisz przyjmować pozycji lotosu, wychodzić z domu na łono natury. Zadbaj jedynie o spokój wokół siebie, ład sprzyja medytacji. Przyjmij wygodną pozycję i próbuj! Nie ma gotowego przepisu na to, jak zacząć medytować. Na początku może wydawać ci się, że w trakcie wyciszenia, napływa do ciebie mnóstwo myśli, ale tak nie jest. Te myśli towarzyszą ci cały czas, jednak dzięki medytacji możesz zobaczyć, jak wiele kłębi się ich w głowie w ciągu dnia. Jedne przechodzą niezauważone, inne potrafią nas dręczyć. Medytacja jest udana wtedy, kiedy pozwalasz myślom płynąć, ale nie przywiązujesz do nich wagi, jakby były tylko gdzieś obok ciebie.
Jak sprawić, aby medytacja znacząco poprawiła jakość snu?
Możesz spróbować medytować tuż przed snem. Wyłącz telewizor, odłóż telefon, wygaś wszystkie rozpraszające cię bodźce. Obiecaj sobie, że kiedy medytacja się zakończy – nie wrócisz już do myśli, które przepłynęły obok. Idź spać z poczuciem odświeżenia głowy, nie analizuj, nie zadręczaj się. To na prawdę działa. Jeśli masz problem wejść w stan spokoju i wyciszenia, zacznij liczyć oddechy. Nie zmuszaj się do odczuwania wyłącznie pozytywnych emocji. Możesz czuć zmęczenie, zdenerwowanie, gniew na coś lub kogoś, to normalne, jednak w trakcie medytacji skup się na sobie, a nie na innych. Kiedy zauważysz poprawę jakości snu, możesz wprowadzić krótkie sesje medytacji, również w trakcie dnia, po doświadczeniu silnych emocji, stresu. Pomoże ci to w poukładaniu myśli.