Z czego składa się dieta śródziemnomorska i jakie są jej korzyści?

Z czego składa się dieta śródziemnomorska i jakie są jej korzyści?

Dieta śródziemnomorska to wzór żywienia, który uzupełniony ćwiczeniami fizycznymi daje liczne korzyści zdrowotne. Jeśli chodzi o jedzenie, dieta śródziemnomorska opiera się na lokalnych składnikach rolnych pochodzących z krajów o klimacie śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanii i Włoch. Sprowadza się ona do ograniczenia spożycia mięsa i węglowodanów na rzecz większej ilości pokarmów roślinnych i tłuszczów nienasyconych.

Podstawowe produkty spożywcze składające się na dietę śródziemnomorską

Zalecane składniki to warzywa i rośliny strączkowe, owoce, ryby, białe mięso, makaron, ryż i orzechy, a także wino z umiarem. Kolejnym z najbardziej polecanych produktów jest oliwa z oliwek, która dzięki zawartości kwasu oleinowego i tłuszczów roślinnych zmniejsza ryzyko zatorów tętnic, a także jest bogata w karoten i witaminę E. Dieta śródziemnomorska promuje spożywanie oliwy z oliwek nad innymi rodzajami olejów, a zwłaszcza nad masłem. Produkty takie jak czerwone mięso, słodycze i jajka są rzadkie w tym wzorze diety.

Dieta śródziemnomorska uwzględnia również typowe dla tych miejsc przepisy kulinarne, sporządzane z produktów sezonowych, a także tradycyjne sposoby gotowania i inne czynniki kulturowe, takie jak zwyczaj wspólnych posiłków z rodziną lub przyjaciółmi, tradycje i uroczystości.

Korzyści zdrowotne

Korzyści zdrowotne wynikające z diety śródziemnomorskiej są najbardziej znaczące w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi. Ćwiczenia powinny być umiarkowane, ale najlepiej co najmniej 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jeśli ograniczenia czasowe to utrudniają, należy to robić jak najbardziej regularnie. 

Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej, oprócz tego, że pomaga kontrolować wagę i zwiększyć dobre samopoczucie fizyczne, poprawia funkcjonowanie różnych narządów, takich jak nerki i serce. Stwierdzono również, że śmiertelność z powodu raka jest niższa wśród osób, które przestrzegają tej diety, niż w krajach północnej Europy czy Ameryki, które mają tendencję do nadużywania fast foodów, dań gotowych i tłuszczu. 

Ten wzór odżywiania, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez kilka wieków w regionach śródziemnomorskich, ewoluował i obejmował nowe pokarmy i sposoby przygotowania, ale zachowuje właściwości i cechy, które sprawiają, że jest to zdrowy sposób życia i może być praktykowany przez ludzi w każdym wieku i warunkach. Produkty są łatwe do zdobycia i przygotowania, a do tego istnieje niezliczona ilość przepisów, zarówno prostych, jak i bardziej wyszukanych, dzięki którym można czerpać z tej diety jak najwięcej. Ponadto jej znaczenie dla dobrego samopoczucia nie ogranicza się do tego, że stanowi zróżnicowaną, zdrową i zrównoważoną dietę; jej niska zawartość tłuszczów nasyconych i cukru oraz bogactwo witamin i błonnika przyczyniają się również do jej bogactwa w antyoksydanty.

 

Dodaj komentarz