Program PoZdro! III edycja i lekcje multimedialne ruszają w Gdyni

28 września, 2015
Pobierz .PDF Zobacz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

W Gdyni rusza III edycja Programu PoZdro! To już ostatni rocznik uczniów pierwszych klas gimnazjalnych, który zostanie objęty badaniami przesiewowymi. Wszystkie gimnazja mogą również zgłosić się do realizacji Lekcji Multimedialnych PoZdro!, które bezpłatnie udostępniane będą wszystkim chętnym placówkom.

Rusza III edycja Programu PoZdro! w Gdyni. Badaniami przesiewowymi może zostać objętych ponad 2000 uczniów pierwszych klas wszystkich szkół gimnazjalnych. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne i realizowane na terenie szkoły ucznia. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna.

To niezwykle ważne badania, jak się okazuje nie tylko w kontekście walki z otyłością u dzieci. Podczas badań przesiewowych odbywających się w ramach zeszłorocznej edycji, u jednego z chłopców wykryta została poważna wada serca. Dlatego tym bardziej zachęcamy rodziców do udziału w projekciepowiedział Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.

I edycja Programu PoZdro! wystartowała w Gdyni w marcu 2014, II – we wrześniu ubiegłego roku. W sumie, badaniami przesiewowymi objętych zostało 2268 uczniów, a w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się ich 362. Młodzież ta zaproszona została do dwuletniej bezpłatnej opieki specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty od aktywności fizycznej. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do dwuletniej opieki specjalistycznej w I edycji odbyli już 5 z 8 zaplanowanych spotkań ze ekspertami Fundacji Medicover. Rezultaty, które osiąga młodzież objęta Programem,robią wrażenie.

–Efekty, które obserwujemy u dzieciaków objętych opieką indywidualną są niesamowite –powiedziała Anna Filipiak, Koordynator Lokalny Programu w Gdyni–Aż u 55 proc. tej młodzieży odnotowano wyraźne obniżenie masy ciała – 38 proc. obniżyło wskaźnik BMI o przynajmniej 4 centyle, a 17 proc. o 3. Kolejne 30 proc. wstrzymało przyrost centyli BMI, co również jest sukcesem. Oznacza to, że te dzieci czują się lepiej, mają więcej energii i motywacji do zmian w życiu i już je wprowadzają. Wzrasta także świadomość wagi zdrowego stylu życia–a to jest już prosta droga do wyjścia z grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Wraz z III edycją, w Gdyni ruszają Lekcje Multimedialne PoZdro! – specjalny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych, który w nowatorski sposób przekazuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia. W jego skład wchodzi 11 animacji, zeszyty ćwiczeń dla uczniów oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli. Lekcje Multimedialne PoZdro! są zgodne z podstawą programową szkół gimnazjalnych i będą nieodpłatnie udostępniane każdej szkole, która będzie chciała je otrzymać. To jeszcze nie wszystko.

–Tylko poprzez jednoznaczny i wspólny przekaz z domu i szkoły jesteśmy w stanie zmienić nawyki i styl życia młodego pokoleniapowiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji MedicoverDlatego powstał Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zawierające również praktyczne porady i wskazówki, które pomogą w procesie zmian naszego stylu życia na zdrowszy. Poradnik w wersji elektronicznej jest dostępny za darmo na nowej stronie internetowej programu PoZdro!,www.po-zdro.pl/poradnik

Program PoZdro! został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Kontakt dla mediów

Katarzyna Walczak-Szepczyńska

Katarzyna Walczak-Szepczyńska
Specjalista ds. komunikacji Programu PoZdro!
Tel. +48 660 599 226
katarzyna.walczak@medicover.pl

Archiwum