Krioterapia to technika terapeutyczna stosowana od końca lat 70. XX wieku, wdrożona przez dr Yamaguchi, polegająca na zastosowaniu zimna o temperaturze poniżej -130°C w leczeniu urazów, zarówno wewnętrznych (spowodowanych wypadkiem lub uprawianiem sportu), jak i powierzchownych (skóra). Chociaż krioterapia była pierwotnie przeznaczona do łagodzenia objawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stopniowo odkrywano inne korzyści płynące z zastosowania ekstremalnego zimna na ciele.
Na co pomaga krioterapia?
- Krioterapia ma działanie przeciwbólowe, ponieważ ekspozycja na skrajne zimno zmniejsza wrażliwość i szybkość przewodzenia nerwów, co skutkuje zmniejszeniem odczuwania bólu.
- Zwężenie naczyń krwionośnych spowodowane zastosowaniem zimna zmniejsza procesy zapalne zarówno danego urazu, jak i napięcia mięśniowego. Poprawia to również czas regeneracji po urazie i wzmacnia naczynia krwionośne.
- Narażenie na intensywne zimno w kabinie sprzyja aktywacji metabolicznej w organizmie, aby zrekompensować spadek temperatury. Generuje to mobilizację nagromadzonego tłuszczu i utratę kalorii, która może sięgać nawet 800 kcal, ponieważ jest ona wytwarzana nie tylko podczas sesji, ale także w kolejnych godzinach. Proces ten pomaga również uwolnić organizm od toksyn.
- Krioterapia sprzyja również uwalnianiu endorfin i serotoniny, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, eliminując stres, relaksując ciało i poprawiając jakość snu.
- Krioterapia jest doskonałym uzupełnieniem leczenia urazów sportowych, a także problemów zdrowotnych i estetycznych. Jeśli chodzi o sport, to zastosowanie zimna po treningu znacznie sprzyja regeneracji mięśni. Działanie przeciwzapalne na mięśnie wspomaga regenerację po wymagającym wysiłku i pozwala na dalsze osiąganie najlepszych wyników podczas każdej sesji.
- Ponadto, krioterapia ma inne korzystne działanie zdrowotne, takie jak łagodzenie bólu, zapobieganie stanom zapalnym, poprawa funkcji uszkodzonych stawów i regulacja centralnego układu nerwowego. Wykazano również, że krioterapia wpływa na poziom endorfin uwalnianych w organizmie, poprawiając samopoczucie.
- Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to zarówno krioterapia kabinowa, jak i miejscowa może zlikwidować przebarwienia na twarzy i innych częściach ciała, usunąć brodawki, dotlenić skórę, nadając jej lepszy wygląd oraz zredukować cellulit.
- Krioterapia jest świetnym sprzymierzeńcem towarzyszącym dietom odchudzającym, ponieważ sprzyja wykorzystaniu kwasów tłuszczowych jako źródła energii, dlatego umożliwia również kontrolę wagi. Pomaga nawet zmniejszyć retencję płynów w całym organizmie, co przekłada się na uczucie lekkości i poprawę ruchomości stawów.
Jak widać, stosowanie krioterapii daje różne korzyści dla całego organizmu, dlatego możliwość posiadania kabiny do prowadzenia tej terapii jako uzupełnienie innych zajęć czy zabiegów pomaga w utrzymaniu zdrowego i sprawnego ciała. Krioterapia jest przeciwwskazana jedynie u osób z kardiopatiami, chorobami serca, udarem mózgu i innymi schorzeniami.