Dla wielu osób specyfika poszczególnych zawodów medycznych brzmi obco aż do czasu, gdy potrzebują one konsultacji z konkretnym lekarzem. Czasami zauważamy u siebie niepokojące objawy i nie jesteśmy pewni, do którego specjalisty powinniśmy się udać. W przypadku problemów z sercem lub żołądkiem wybór wydaje się być oczywisty. Wiele schorzeń jest jednak dość skomplikowanych, a nieprawidłowa praca jednego narządu odbija się negatywnie na całym organizmie. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wizyta u internisty https://przychodnialekarzy.pl/.
Interna – czym zajmuje się ten dział medycyny?
Interna skupia się na szeroko pojętych chorobach wewnętrznych. Zapewne właśnie dlatego wiele osób nie do końca wie, kiedy powinno zwrócić się do internisty i na czym właściwie polega jego praca. Choroby wewnętrzne brzmią bowiem bardzo ogólnie. Interna jest jedną z najstarszych specjalizacji medycznych (choć nazwy tej używa się raczej w języku potocznym), dlatego też skupia się na całościowej kontroli zdrowia pacjentów. Do internisty może skierować nas lekarz rodzinny; to cenna informacja, ponieważ te dwie profesje bywają ze sobą mylone. Tymczasem działania lekarza pierwszego kontaktu mają stosunkowo powierzchowny charakter; to internista zajmuje się dokładną diagnostyką medyczną.
W czym specjalizuje się internista i kiedy warto się do niego udać?
Internistę charakteryzuje obszerna wiedza z zakresu fizjologii człowieka. Dzięki temu jest on w stanie szybko rozpoznać choroby układu pokarmowego, kostnego, odpornościowego czy nerwowego. Często zdarza się, że do gabinetu internisty trafiają osoby, które cierpią na alergie, nietolerancje pokarmowe lub niewykryte dotychczas schorzenia. W wielu przypadkach lekarz będzie w stanie im pomóc; czasami konieczna może okazać się jednak wizyta u kolejnego specjalisty, który na podstawie obserwacji internisty wdroży odpowiednie leczenie.
Wybierz się do internisty, jeśli odczuwasz:
- przewlekłe bóle głowy lub brzucha,
- chroniczne zmęczenie,
- kołatanie serca lub ból w klatce piersiowej,
- nudności,
- bóle o bliżej nieokreślonym podłożu i przyczynie.
Interniści posiadają dużą wiedzę o wielu chorobach. Często zdarza się także, że internista jest jednocześnie gastrologiem lub endokrynologiem. Dlatego wizyta w jego gabinecie będzie dobrym wyjściem również w sytuacji, gdy podejrzewasz u siebie takie choroby jak: zapalenie jelit lub żołądka, cukrzyca, celiakia, stany zapalne skóry, a nawet nowotwór. Konsultacja z internistą będzie wskazana również wtedy, gdy schorzenie zostało już zdiagnozowane i wymaga wizyt kontrolnych. Fachową pomoc otrzymasz w Przychodni Lekarzy Specjalistów w Celestynowie i Garwolinie. Jej pracownicy odpowiedzą na wszystkie wątpliwości, a także skierują cię na niezbędne badania laboratoryjne, które wykonasz w tej samej placówce.