Jak zmotywować się do ćwiczeń

Jak zmotywować się do ćwiczeń

Gdy prowadzisz siedzący tryb życia lub spędziłeś długi okres bezczynności, prawdopodobnie poczujesz brak motywacji do rozpoczęcia treningu. Wiek, słaba sprawność początkowa, a nawet obecny obraz ciała mogą powodować brak motywacji do ćwiczeń. Jednak przy minimum siły woli każdy może poświęcić trochę czasu każdego dnia na poprawę swojej kondycji. Podpowiadamy, jak zmotywować się do ćwiczeń.

 

Stwórz realistyczny plan

Kiedy już znajdziesz powód, dla którego chcesz ćwiczyć, musisz stworzyć realistyczny plan, aby utrzymać swoje zainteresowanie i nie poddawać się. Jeśli na przykład Twoją motywacją jest przebiegnięcie maratonu, nie możesz zacząć 1 dnia od próby przebiegnięcia 42 kilometrów.

Możesz stworzyć plan, który pozwoli Ci na stopniowy progres w zależności od Twojej obecnej kondycji fizycznej. W ten sposób możesz podzielić swój trening na małe kroki, które ostatecznie doprowadzą Cię do celu, nie przytłaczając się przy tym. Ważne jest, aby na początku, zwłaszcza jeśli wcześniej nie uprawiałeś żadnego sportu, stosować się do rad trenera personalnego, np. co do tego, jak często powinieneś ćwiczyć i jaki rodzaj ćwiczeń jest dla ciebie najlepszy.

Wybierz najlepszą dla siebie metodę

Pierwsze kilka dni treningu są najtrudniejsze i prawdopodobnie będziesz czuł się obolały w niektórych częściach ciała. Twój cel będzie wydawał się odległy i będziesz bardziej skłonny do poddania się. Aby temu zapobiec, stale przypominaj sobie, dlaczego trenujesz.

Ponadto, aby to osiągnąć, należy wybrać metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli jesteś wyznawcą wizualizacji lub wierzysz w jej skuteczność, poświęć kilka minut po przebudzeniu, aby zobaczyć siebie z sukcesem osiągającego swój cel.

Poszukaj wsparcia

Nawet jeśli trenujesz sam, możesz potrzebować wsparcia innych, aby utrzymać motywację do ćwiczeń. Powiedz najbliższym osobom, co robisz i poproś je o wsparcie w osiągnięciu celu. Zaproszenie przyjaciół, czy rodziny, aby zobaczyli Cię podczas pierwszego krótkiego maratonu, jest świetną metodą motywacji. Podobnie, otaczanie się innymi, którzy tak jak Ty dążą do większej sprawności fizycznej, może również pomóc ci nabrać motywacji do ćwiczeń.

 

Szukaj darmowych opcji

Jeśli to brak pieniędzy zniechęca Cię do ćwiczeń, istnieją darmowe opcje, które możesz wykorzystać, aby zacząć zmieniać swoje nawyki. Spacer lub bieganie w parku lub nauka procedur treningowych w Internecie to dwa sposoby na zachowanie zdrowia bez zbędnych wydatków. 

Włącz muzykę treningową

Jeśli chodzi o to, jak uzyskać motywację do ćwiczeń, jest jedna rzecz, która nigdy nie zawodzi: muzyka. Muzyka może być potężnym narzędziem utrzymującym Cię w motywacji do ćwiczeń. Stwórz playlistę energicznych i przyjemnych piosenek do słuchania podczas treningu. 

 

 

Dodaj komentarz