Zapraszamy uczniów z Gminy Kosakowo do udziału w PoZdro!

22 listopada, 2016

mapka-kosakowoW Kosakowie, w województwie pomorskim, rusza druga edycja Programu PoZdro! Tegoroczna edycja badań przesiewowych i opieki dla młodzieży zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi jest współfinansowana przez samorząd. Zapraszamy do udziału uczniów klas pierwszych gimnazjum, a rodziców gorąco zachęcamy do podpisywania zgód na bezpłatne badania dziecka w szkole.

Badania przesiewowe są ważnym elementem profilaktyki i dbania o zdrowie, gdyż na cukrzycę typu 2 zapada coraz więcej dzieci i młodzieży. Aby dziecko mogło wziąć udział w badaniach przesiewowych PoZdro!, wystarczy zgoda opiekuna dostępna u każdego wychowawcy oraz na stronie Programu: TUTAJ. Badania są w pełni bezbolesne, realizowane na terenie szkoły, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała łącznie z badaniem płaskostopia za pomocą podoskopu komputerowego, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz masy i składu ciała przy pomocy wagi do bioimpedancji.

Gmina Kosakowo to kolejna miejscowość na mapie Polski, która realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Wspólne działania gminy oraz organizatorów Programu w roku szkolnym 2015/2016 okazały się sukcesem, czego bezpośrednim efektem jest decyzja władz o kontynuacji inicjatywy. Wpisuje się ona w rosnący trend coraz większego zaangażowania samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacji z organizacjami pozarządowymi. Przy czym warto podkreślić, iż to pierwszy taki przypadek, kiedy gmina przeznacza z własnych funduszy środki na realizację Programu PoZdro!

Wszystkim uczniom klas I gimnazjum z Gminy Kosakowo, którzy w wyniku badań znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów (tzw. ZOI – Zintegrowana Opieka Indywidualna). Jest to osiem spotkań ze specjalistami: lekarzem, specjalistą od aktywności fizycznej, dietetykiem i psychologiem. Rodzina objęta tym elementem Programu wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych.

Obecnie na cukrzycę chorych jest ok. 3 miliony Polaków, zaś w przeciągu najbliższych 30 lat liczba ta wzrośnie do ponad 5,2 miliona. W prawie 90% przypadków jest to cukrzyca typu 2, której można zapobiec dzięki wczesnej profilaktyce – badaniom przesiewowym oraz zmianie trybu życia.

Działania na szczeblu lokalnym umożliwiają Fundacji Medicover dotarcie z Programem PoZdro! do większej ilości młodzieży, co bezpośrednio przekłada się na udzielanie pomocy i w efekcie większą liczbę osób, która wychodzi z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – chorobę, która przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za epidemię XXI wieku.

Program PoZdro! objęty jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Jerzego Włudzika, Wójta Gminy Kosakowo.